درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک شیشه ای بر اساس هندسه محل نصب و یا بازدهی بیشتر در میزان بازشو و همچنین دلایل کاربردی یا ایجاد معماری های خاص به انواع مختلفی تقسیم می شوند. انتخاب مناسب و استفاده از مشاوران مجرب می تواند می تواند در کمک به انتخاب نوع شکلی درب اتوماتیک کند. مجموعه آماد سیستم امکان مشاور حضوری و بازدید از محل جهت پیشنهاد بهترین و مناسب ترین شکل درب اتوماتیک را برای شما مشتریان محترم فراهم می کند.

درب های اتوماتیک ذاتا دو نوع حرکت کشویی و یا لولایی محوری دارند.

مدل های کشویی

دانلود pdf

1. مدل کشویی ساده :

این نوع درب اتوماتیک ساده ترین و کم هزینه ترین نوع شکلی درب های اتوماتیک می باشد. بیش از 95 درصد فضاها از این نوع مدل درب استفاده می نمایند. به طور کلی این نوع درب اتوماتیک می تواند حدود نیمی از دهنه ارایه شده را به بازشوی مفید تبدیل نمایند. کم استهلاک ترین نوع درب اتوماتیک نیز همین مدل می باشد.
درب اتوماتیک کشویی ساده می تواند به صورت دوطرفه به صورت دو لت متحرک در وسط و دو لت ثابت در طرفین نصب شود. همچنین می توان به صورت یک طرفه یعنی یک لت ثابت و یک لت متحرک که به راست یا چپ باز می شود آن را نصب نمود. در هر کدام از حالتهای دو طرفه یا یک طرفه تفاوت خاصی در هزینه آن به وجود نمی آید. در برخی موارد که عرض دهنه جهت ایجاد بازشو مناسب کم باشد و دیوارهایی در راستای درب و هم باد با آن وجو داشته باشد می توان از آن دیوار ها به عنوان لت ثابت استفاده نمود.

 

2. درب اتوماتیک کشویی تلسکوپی :

در فضاهایی که نیاز به بازشو زیادی می باشد و عرض دهنه ورودی کم می باشد از سیستم درب اتوماتیک تلسکوپی می توان استفاده نمود. درب اتوماتیک تلسکوپی با دارا بودن یک ریل اضافه به جای یک لت متحرک دو لت متحرک را بر روی لت ثابت می برد و به این طریق به دو سوم دهنه را به بازشوی مفید تبدیل می نماید. در این نوع باز شو حرکت لت ها با هم صورت می گیرد و اینطور نیست که لت اول کامل حرکت کند و سپس لت دوم . با این ساختار درب سرعت بازشو خود را همانند درب کشویی ساده حفظ می نماید.

درب اتوماتیک تلسکوپی نیز می تواند به صورت دو طرفه و یا یکطرفه باشد و همچنین می تواند بر روی دیوار های جانبی باز شود.

از لحاظ هزینه نیز قیمت درب اتوماتیک تلسکوپی شیشه ای حدود 20 درصد از درب اتوماتیک کشویی گرانتر است.

 

3. درب اتوماتیک کشویی قوسی یا کرو :

درب اتوماتیک  قوسی دارای اپراتور و ریل دایره ای شکل و شیشه های قوسی می باشد. این نوع درب علاوه بر اینکه معماری خاصی در فضای ورودی ایجاد می نماید امکان ایجاد بازشو بیشتر در حد 70 درصد نسبت به درب اتوماتیک کشویی ساده ایجاد می نماید. میزان تحدب و شعاع درون رفتگی آن قابل سفارش برای اندازه های مختلف می باشد. این نوع درب برای ورودی هایی که در کنج و محل رسیدن دو ضلع یک ساختمان قرار گرفته اند نیز بسیار مناسب است.

این نوع درب اتوماتیک می تواند دارای قوس به داخل یا بیرون باشد و سقف آن را می توان با هالوژن نورپردازی نمود تا فضای مطبوعی را در بدو ورود برای افراد ایجاد کرد.

در برخی از فضاها می توان دو درب قوسی را به نحوی پشت سر هم چسباند که ایجاد یک دایره کامل نماید. به این حالت در اصطلاح سیلندر کامل می گویند. در این حالت علاوه بر ایجاد معماری زیباتر درب اتوماتیک به علت وجود دو درب فضای فیلتری به وجود می آید که از بیرون رفت هوای گرم یا سرد داخل به بیرون جلوگیری می نماید.

قیمت درب اتوماتیک قوسی حدود 2 تا 2.5 برابر درب اتوماتیک کشویی ساده است.

 

4. درب اتوماتیک کشویی برک اوت یا خروج اضطراری

این نوع درب اتوماتیک به لحاظ کارکرد همانند درب کشویی ساده است با این تفاوت که در زمان لازم و با فشار دست از حالت کشویی اتوماتیک خارج می شود و لت های آن به سمت بیرون لولا می گردند. لولا شدن لت ها در هر محلی از قرارگیری آن ها امکان پذیر است و اگر لت ها ی متحرک در حالت کشویی باز کامل باشند و بر روی لت های ثابت قرار گرفته باشند آنگاه در صورت فشار دست و لولا شدن آن ها و یا به اصطلاح برک شدن، ایجاد یک دهنه کاملا باز را می نمایند .

این نوع درب اتوماتیک مناسب فضاهای عمومی است که در یک لحظه امکان خروج اضطراری انبوهی از جمعیت را فراهم نماید. همچنین برای نمایشگاه های خودرو که همزمان هم افراد از آن عبور می کند و در ساعاتی از روز خودروهایی از آن جابجا می شود بسیار مناسب است.

این نوع درب در حدود 2 برابر درب کشویی ساده قیمت دارد.

5. درب اتوماتیک کشویی مثلثی

این نوع از درب اتوماتیک در موارد نادری نصب می گردد و برا فضاهایی مناسب است که ورودی در کنج یا در محل رسیدن دو ضلع یک ساختمان قرار گرفته اند بسیار مناسب است. تعداد این نوع درب اتوماتیک نصب شده در ایران شاید به 5 مورد نیز نرسد. این نوع درب اتوماتیک در واقع همان درب اتوماتیک کشویی ساده است با این تفاوت که در محل رسیدن لت های متحرک به هم زاویه و شکستگی دارد. از لحاظ هزینه این نوع درب حدود 20 درصد گرانتر از درب کشویی ساده است.

 

6. درب اتوماتیک کشویی هرماتیک یا بیمارستانی

این نوع درب حرکتی همانند درب کشویی ساده دارد با این تفاوت که در هنگام بسته شدن با حرکتی کوچک در جهت دهنه باعث هوابندی کامل می گردد. نمونه حرکت این نوع درب را تقریبا می توان با حرکت درب قطارهای مترو مشابه در نظر گرفت.

درب اتوماتیک هوابند برای فضاهای بیمارستانی که نیاز به جلوگیری از ورود یا خروج هوای آلوده دارند مانند اتاق های سوانح سوختگی بسیار مناسب است. همچنین در سالن های تولید داروسازی که نیاز به اتاق های سیل seal دارند استفاده می شوند.

مدل های لولایی یا محوری

درب اتوماتیک فولدینگ:

این نوع درب اتوماتیک که به نوع  اتوبوسی نیز شهرت دارند مناسب فضاهای راهرویی است که عرض ورودی کمی دارند. عرض کم دهنه و عدم وجود دیوار های جانبی در راستای دهنه استفاده از این نوع درب را واجب می کند. درب اتوماتیک فولدینگ folding حدود 85 درصد دهنه را باز می نماید و نحوه حرکت آن به این نحو است که دو لت در هر طرف بر روی هم لولا شده و عمود بر دهنه در طرفین قرار می گیرند.

قیمت درب اتوماتیک فولدینگ حدود 3.5 برابر درب کشویی ساده می باشد.

 

درب اتوماتیک لولایی یا سویینگ

این نوع درب اتوماتیک بر طبق حرکت انواع درب های معمولی لولایی است و بر اساس یک اپراتور سویینگ که در بالای درب همانند آرام بند نصب می شود، درب را به صورت اتوماتیک باز می نماید.

درب اتوماتیک سویینگ برای فضاهایی مناسب است که محلی برای حرکت کشویی درب وجود ندارد. این نوع درب نیز می تواند به صورت یک لنگه یا دو لنگه نصب گردد.

قیمت درب اتوماتیک لولایی swing حدود 1.5 برابر درب کشویی ساده می باشد.

 

درب اتوماتیک گردان یا چرخان

دربهای اتوماتیک گردان انواعی از درب اتوماتیک شیشه ای هستند که با ایجاد مقاطع مثلثی و قرار گرفتن فرد در قسمتی از این قطاع توامان با حرکت فرد می چرخند.

این حرکت توامان فرد و درب حالتی را ایجاد می کند که هوای بیرون و داخل در هیچ لحظه ای از تردد در تماس مستقیم قرار نگیرند. در واقع دربهای اتوماتیک گردان همیشه

بسته و همیشه باز هستند. باز برای عبور افراد و بسته برای عبور هوای بیرون.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *